Ar technologijos iš tiesų palengvina mūsų gyvenimą – šis klausimas, regis, kyla kiekvieną kartą, kai kalbame apie dirbtinį intelektą. Ne išimtis – ir darbuotojų paieška bei modernių technologijų įtaka šiam procesui. Viena vertus, DI žada greitesnį ir efektyvesnę kandidatų atranką. Kitoje barikadų pusėje – ir keliami iššūkiai: o jei dirbtinio intelekto privalumais sėkmingai naudojasi ne tik personalo atrankų specialistai, bet ir kandidatai? Tad visgi, ar dirbtiniam intelektui pavyks tapti personalo atrankas palengvinančiu įrankiu, o gal veikiau veikiau – Achilo kulnu, apsunkinančiu idealaus darbuotojo paieškas?
Dirbtinio intelekto galimybės personalo paieškos ir atrankos procese
- Automatinis CV analizavimas, kandidatų filtravimas, privalumų bei rizikų vertinimas pagal pozicijai svarbius kriterijus.
- Darbo skelbimų kūrimas, optimizavimas parenkant svarbiausius raktažodžius ir formuluotes, pritraukiančias tikslinę auditoriją.
- Kandidatų vertinimas, palyginimas, kandidatų profilis, sudarytas iš kelių skirtingų šaltinių – pvz., gyvenimo aprašymo, motyvacinio laiško, atliktos bandomosios užduoties, svarbiausių įžvalgų darbo pokalbio metu.
- Atsakymų, kandidatus informuojančių apie atrankos eigą ar rezultatą, kūrimas.
Dirbtinis intelektas – naudinga, tačiau tik įvertinus galimus trūkumus
Ar dirbtinis intelektas ir efektyvi darbuotojų paieška – suderinamas duetas? Ir taip, ir ne. Nors DI įrankiai personalo atrankų specialistams ar asmenims, atsakingiems už naujo darbuotojo paiešką įmonėje, suteikia nemažai naudos, absoliutus pasitikėjimas moderniomis technologijomis visgi nerekomenduojamas. Nepaisant DI efektyvumo, ypač svarbu suprasti jo ribas bei galimus trūkumus.
Pirmiausia, dirbtinis intelektas yra tik tiek pat geras, kiek ir jam suteikiami duomenys. Ketinate DI pagalba palyginti didelį kiekį kandidatų gyvenimo aprašymų? Skirtingi kandidatai savo informaciją gali pateikti įvairiais formatais: vieni naudojasi standartiniais, internete lengvai randamai šablonais, tuo tarpu kiti atsiunčia itin kūrybingus gyvenimo aprašymus, kuriuose gali stigti įprastos struktūros. Gavus didelį kiekį skirtingai pateiktų duomenų, dirbtiniam intelektui gali būti sunku interpretuoti nestandartinius aprašymus arba tinkamai įvertinti kandidatus, kurie savo gebėjimus ar pasiekimus apibūdina netradiciniais būdais. Be to, kai kurie kandidatai pateiks daugiau informacijos apie savo technines žinias, įgūdžius ar pasiekimus, tuo tarpu kiti daugiau dėmesio skirs „minkštiesiems“ įgūdžiams (pvz., kūrybiškumas ar lyderystė) pristatyti. Nors ir viena, ir kita itin svarbu, DI dažnai linkęs pervertinti techninius kriterijus. Rizikuojame ignoruoti vertingą informaciją ir kandidatus, kurių potencialą ignoruotų DI, tačiau pastebėtų personalo atrankos profesionalas.
Kitas svarbus aspektas – duomenų apsauga. Dirbtinis intelektas analizuoja jautrią informaciją: pvz., kandidatų asmens duomenis, profesinę patirtį, net jų asmenybės bruožus. Jei sistema nėra tinkamai apsaugota arba duomenys naudojami neteisėtai, tai gali pažeisti tiek kandidatų privatumą, tiek darbdavio reputaciją. Labai svarbu užtikrinti, kad bet kokia informacija, suteikiama dirbtinio intelekto įrankiui, atlieptų duomenų apsaugos reglamentus.
Naudoja ne tik personalo atrankos specialistai, bet ir kandidatai
DI atveria galimybes ne tik personalo atrankų specialistams, bet ir patiems kandidatams. Pavyzdžiui, pasitelkdamas dirbtinio intelekto pagalbą, kandidatas gali susikurti gyvenimo aprašymą, kuris itin tiksliai atitinka darbo skelbime naudojamus raktažodžius. Nors tokie „optimizuoti“ CV – puiki proga būti pastebėtam potencialaus darbdavio, drauge tai – ir šansas pateikti neadekvačiai pozityvų vaizdą apie kandidatą, net jei realybėje specialisto įgūdžiai nebūtinai atitinka keliamus lūkesčius. Be to, kai kurie kandidatai pasitelkia DI generuojamus motyvacinius laiškus, automatizuotus atsakymus į darbdavio užduotus klausimus ar bandomąsias užduotis. Tai gali suteikti pranašumą pirmuosiuose atrankos etapuose, tačiau ne visada garantuoja tikrą kompetenciją ar tinkamumą pozicijai.
Darbuotojų paieška: rinktis DI ar personalo atrankos specialisto pagalbą?
Visgi dirbtinio intelekto sprendimai, nors ir galėtų būti naudingi, turėtų išlikti tik pagalbine priemone, o ne vieninteliu atrankos įrankiu. Šiandien žmogiškoji intuicija ir patirtis vis dar išlieka nepakeičiama – ypač tuomet, jei ieškome specialisto atsakingai, aukšto lygio (pvz., vadovo) pozicijai, kurioje gali būti svarbūs ir subtilūs, dirbtinio intelekto ne visuomet apčiuopiami aspektai.
Pastebite, kad darbuotojų paieška įmonėje tampa iššūkiu? Dirbtinis intelektas – naudingas pagalbininkas, tačiau geriausius rezultatus užtikrinti padės profesionalų pagalba – pavyzdžiui, personalo atrankos agentūra. Patikėję procesą specialistams, galite ne tik pasinaudoti jų sukaupta patirtimi, bet ir užtikrinti, kad jūsų komanda pasipildytų kompetentingais, reikiamą patirtį puoselėjančiais ir įmonės kultūrą atliepiančiais specialistais.