Press "Enter" to skip to content

Gėlių puokštės: nuo slaptų žinučių iki namų puošybos tradicijų

Jau nuo senovės gėlių puokštės buvo neatsiejama žmonių gyvenimo dalis. Nuo gimimo iki laidotuvių – gėlės buvo visur. Jos atsirasdavo namuose, kiemuose, puošdavo apdarus ir plaukus. Nors dauguma atvejų gėlės buvo naudojamos maskuoti blogiems kvapams, vėliau išsivystė ir slaptos žinutės su kiekviena gėle. Kaip kito gėlių puokštės ir jų panaudojimas?

Senovėje

Senovės Egipte antropologai atrado, kad kapavietėse žmonės buvo laidojami kartu su gėlėmis. Galima laikyti, jog tai dieviškumo simbolis arba labiau praktiškas panaudojimas – sulaikyti nemalonius kvapus. Gėlių puokštės senovės graikams kėlė kiek kitas emocijas, tad jos buvo pradėtos naudoti vestuvių ceremonijų metu. Dažniausiai jos buvo naudojamos kaip galvos papuošalas su sava simbolika. 

Ir tokios tradicijos buvo naudojamos daugumoje kultūrų ir šalių. Net žydai, kurie įprastai laidotuves daro kuklias, naudojo gėles laidotuvėse. Vieniems tai priminė naują gyvenimą ar geresnį pomirtinį gyvenimą. Tačiau gėlių puokštės jau nuo senovės turėjo savo mistinę dalį ir geresnio likimo linkėjimą.

Karų ir riterių laikai

Gėlių puokštės, kaip dovana moterims, tais laikais turėjo kitokią prasmę – čia buvo svarbi gėlių kalba. Net viena gėlė galėjo reikšti visiškai netinkamą žinutę, kurią norėtą perduoti savo mylimąjai. Dažniausiai dovanojama gėlė buvo raudona rožė – aistros ir meilės simbolis. Ši simbolika yra išsilaikiusi dar iki šių dienų. 

Kai kuriose kultūrose buvo natūralu moterims nešiotis baltos gėlės žiedą su savimi. Tai reiškia savo vyro laukimą grįžtant iš karo, ištikimybę jam. Gėlių kalba vystėsi daugybę metų, bet gėlių puokštės ne tik žiedai turėjo savo reikšmę, bet ir jų spalvos.

Gėles dovanoti moterims tapo tradicija, kuri išsilaiko ir iki šių dienų. Tačiau dėl to, kad anais laikais jas dovanodavo tik moterims, dar ir iki šių dienų manoma, kad gėlės yra dovanojamos tik moterims. 

Gėlių kalba – gyva dar šiandien?

Nors visais laikais gėlių puokštės nešė kažkokią žinutę, šiais laikais apie jų reikšmę kalbama vis mažiau. Nors dar yra likę tradicijų, kada kokia gėlė dovanojama, tačiau kai galimybės leidžia rinktis ir egzotiškus žiedus, gėlių puokštės tampa labai įvairios ir kiekvieną kartą unikalios.