Press "Enter" to skip to content

Mokesčių grąžinimas ir deklaravimas Norvegijoje – ką reikėtų žinoti lietuviams, dirbantiems šioje šalyje?

Norvegija – viena populiariausių emigracijos krypčių Lietuvių tarpe. Ši šalis vilioja dideliais atlyginimais ir plačiomis įsidarbinimo galimybės. Taip pat šioje šalyje galime rasti dideles Lietuvių bendruomenes, kurios dar emigraciją šią šalį dar patrauklesne. Tačiau norintiems dirbti Norvegijoje reikia atsižvelgti į mokesčius ir jų niuansus.  Priešingu atveju, galite netekti savo sunkiai uždirbtų pinigų. Šiame straipsnyje pasikalbėsime apie tai plačiau.

Apmokestinimas Norvegijoje grindžiamas „pay-as-you-earn“ ( progresyvių mokesčių)  sistema, t. y. pajamų mokestis kiekvieną mėnesį išskaičiuojamas iš darbo užmokesčio. Po atskaitymų darbuotojai gauna grynąjį atlyginimą, kuris gali būti naudojamos pragyvenimo išlaidoms, pramogoms, investavimui ir kt.

Pajamų mokestis Norvegijoje yra progresinis – daugiau uždirbantys asmenys moka didesnį tarifą. Didžiausias ribinis mokesčio tarifas yra 47 %. Tačiau daugumai žmonių pajamų mokesčio tarifas bus mažesnis, nes pirmosioms 169 000 NOK apmokestinamoms pajamoms taikomas 0 % mokesčio tarifas. Po šios ribos jis palaipsniui kyla

Visi darbuotojai Norvegijoje privalo užpildyti metinę mokesčių deklaraciją, neatsižvelgiant į jų pajamų lygį. Ją reikia pateikti iki kiekvienų metų balandžio 30 d. Mokesčių deklaracijoje turėsite pateikti išsamią informaciją apie savo pajamų šaltinius, atskaitymus ir t. t., taip pat susijusius dokumentus, pavyzdžiui, atlyginimų lapelius ir banko išrašai

Pateikus mokesčių deklaraciją, asmenims gali būti grąžinta suma, jei jie sumokėjo daugiau mokesčių, nei turėjo sumokėti. Svarbu pažymėti, kad ši grąžinamoji išmoka bus išmokėta tik patvirtinus mokesčių deklaraciją

Kai kuriais atvejais, mokesčių grąžinimas gali tapti labai painus.

Pavyzdžiui, jei per metus persikėlėte iš vienos šalies į kitą ir mokėjote mokesčius abiejose šalyse, gali tekti sudaryti dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Todėl visais sudėtingais mokesčių klausimais rekomenduojame konsultuotis su mokesčių specialistu.

Dažniausiai daromos klaidos, norint susigrąžinti mokesčius yra: netinkamai pateikti dokumentai, neteisingai užpildyta mokesčių deklaracijos formą ir nepateikta svarbios informacijos. Taip pat verta paminėti, kad mokesčių grąžinimas gali užtrukti iki šešių mėnesių. Jei jūsų prašymas bus patenkintas, gausite čekį paštu arba elektroninį pervedimą. Tačiau jei yra padaryta klaidų, kurias minėjome anksčiau – grąžinimas gali užtrukti dar ilgiau.

Tikimės, kad šis straipsnis buvo informatyvus ir padėjo išsiaiškinti bet jums kylančius klausimus ar neaiškumus dėl mokesčių.