Press "Enter" to skip to content

Priklausomybė nuo rūkymo: kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Priklausomybė nuo rūkymo – dažniausiai pasitaikanti priklausomybė šiais laikais. Pripažinti priklausomybę yra sudėtinga, nes tai reiškia, jog yra liga ir reikia ieškotis pagalbos. Kartais ši priklausomybė net nėra žmonių laikoma rimta – ar viena cigaretė per dieną man gali pakenkti? Tačiau kiekviena priklausomybė yra žalinga ir rūkymas nėra išimtis. Jei fizinių sveikatos pojūčių dabar nejaučiate, nereiškia, jog jų nebus ateityje. O taip pat priklausomybė nuo rūkymo kenkia ir finansiškai. Ir šiuos padarinius tikrai galite pajusti net ir dabar.

Priklausomybės požymiai

Priklausomybė nuo rūkymo pastebima tikrai nesunkiai: kuo dažniau rūkoma, tuo labiau įsišaknijusi yra problema. Tačiau yra ir kiti požymiai išduodantys šią ligą:

  • Rūkoma nepaisant neigiamų pojūčių. Tai gali būti skausmas krūtinėje, gerklėje ar kitur rūkant, taip pat skausmai ar kiti neigiami pojūčiai jau parūkius;
  • Nustojus rūkyti ilgesnį tarpą atsiranda abstinencijos simptomai – drebulys, nerimas, pykinimas ar kiti;
  • Vienos cigaretės nebeužtenka patenkinti malonumo jausmui – didelė tolerancija;
  • Negalėjimas atsisakyti/nustoti rūkyti.

Šiuos požymius dažnai pastebi ir pats žmogus. Ir nors norisi mesti rūkyti, tai padaryti dažnai nebūna taip lengva.

Priklausomybė nikotinui – greitai ir sunkiai atsikratoma

Pagrindinė priežastis, kodėl rūkymas tampa priklausomybe yra nikotinas. Tai viena iš daugelio sudedamųjų medžiagų, randamų tabako gaminiuose. Nikotinas turi psichoaktyvių medžiagų, kurios sukelia didelį polinkį įvairiems tabako gaminiams. Priklausomybė nuo rūkymo atsiranda tuomet, kai yra nuolat vartojami gaminiai turintys savyje nikotino. 

Nikotinas nėra vienintelė medžiaga, kuri kenkia mūsų organizmui ir savijautai. Nors tai ir yra žinoma bei suprantama kiekvieno asmens, atsikratyti šio įpročio nėra taip paprasta. Priklausomybė nuo rūkymo gali išsivystyti ne kiekvienam.Ne kiekvienas žmogus jaučia abstinencijos ar kitokius fizinius simptomus, tačiau įprotis rūkyti tam tikrose situacijose yra labai stiprus. Pasaulyje yra daugybė rūkančių žmonių, todėl nenuostabu, kad ir lengva susivilioti šia pagunda patenkinti savo smegenis. Tačiau lėtas savęs žalojimas nėra naudingas. 

Mesti rūkyti būdų galima atrasti daugybę. Vieni siūlo medikamentus, kiti tiesiog daug valios ir užsispyrimo. Tačiau kitas veiksmingas būdas mesti rūkyti – medicinos psichologo konsultacija ir lazerio terapija. Tai ne tik padeda išsiaiškinti gilesnes priklausomybės priežastis, bet ir fiziškai mažina potraukį rūkyti. Priklausomybė nuo rūkymo tikrai nedingsta per dieną, tačiau, pasitelkus tinkamas priemones, tą tikrai galima padaryti.